UKÁZKY ZÁKLADNÍCH CVIKŮ na stroji Fiveriders

KLOUZAVÝ POHYB


Pro rozpohybování začínáme klouzavým pohybem. Tento cvik nám umožňuje zapojit všechny svaly dolních končetin, svalů hýžďových, břišních a díky krokovému stereotypu také zádových svalů. Tento cvik je vhodný použít po jakémkoliv s dále jmenovaných cviků. Umožňuje nám aktivní vydýchání, srovnání tepové frekvence a přitom stále udržujeme tělo v pohybu. Při tomto cviku se držíme rukama za vzdálenější přední (čelní) madlo, ruce jsou napnuté a nohy provádějí klouzavý krokový stereotyp _ Druhá varianta -ruce jsou pokrčeny, držíme se za zaoblenou stranu bočního madla blíže k tělu. Klouzavý pohyb je v tuto chvíli méně náročný, dolní končetiny mohou dělat kratší průměr při pohybu, nedochází k vytáčení pánve. Používáme jej při vydýchání po posilovacím cviku.

CVIK V PŘEDNÍ ČÁSTI STROJE

Posilovací cvik v přední části stroje - ruce se drží madel v bočním ohybu, jsou pokrčené. dolní končetiny posuneme do přední části stroje, děláme pohyb složený z krátkých kmitů. V této fázi dochází k zapnutí všech svalů. Dolní končetiny, hýždě, velmi silně břišní svaly a svaly horních končetin. Tímto cvikem dokážeme velmi rafinovaně posílit břišní svaly, bez zatížení zádových svalů (ke kterému může dojít při špatně a nesprávně provedených sklapovačkách, stejně jako krčních a ramenních). Držením těla si určíme, na co se potřebujeme více soustředit, zda na dolní končetiny, nebo břišní či hýžďové svaly. Pro pokročilé, nebo po delším tréninku, můžeme provádět tento cvik v náročnějším provedení. Spočívá v mírném narovnávání horních končetin, jejich odtažení od trupu těla. V této fázi jé zátěž na držení polohy při cvičení pouze na horních končetinách a břišních svalech. Záklon těla nám umožní posunout dolní končetiny do většího horního oblouku a tím získáme větší zátěž na stehenní svaly. Tento cvik je vhodné provádět vždy po cviku číslo jedna, můžeme opakovat po 2 min několikrát za cvičení. Samozřejmě dobu trvání tohoto cviku můžeme postupně zvyšovat.

KLOUZAVÝ POHYB


Následuje cvik číslo jedna - klouzavý krokový pohyb, možno volit dle náročnosti variantu jedna - horní končetiny napnuté, používáme přední madlo, nebo variantu pro vydýchání číslo dvě - horní končetiny pokrčené, držíme se bočních oblých madel.

CVIK V ZADNÍ ČÁSTI STROJE


Posilovací krátký pohyb v zadní části stroje - Ruce napnuté a držení je na oblém bočním madlu. Dolní končetiny provádí kmitavý krátký pohyb v zadním oblouku. Tento cvik posiluje zadní část dolních končetin, stehenní, lýtkové a hýžďové svaly, posílení trupových svalů a svalů horních končetin. Pro jeho náročnost je vhodné jej provádět v kratších a častějších intervalech, opět několikrát za cvičení. Postupně můžeme dobu trvání zvyšovat.
KLOUZAVÝ POHYB   Podle fyzické kondice je zde možné opět provést cvik číslo jedna ve variantě dle potřeb klienta.

KLOUZAVÝ POHYB SOUBĚŽNÝ


Klouzavý pohyb souběžný- dolní končetiny pokrčíme, horními končetinami se držíme madla v přední části stroje, ruce jsou natažené, provádíme pohyb podobný rozhoupávání, pokrčené dopředu, kdy při dojezdu do horního oblouku narovnáváme až do úplného narovnání dolních končetin. Pohyb zpět je opět do pokrčení a silou vracíme pohyb do zadního oblouku, opět do narovnání. Tento pohyb lze přirovnat k pohybu na lyžích, či běžkách. Je to houpavý pohyb, který vedle zapojení dolních končetin a břišních svalů zapojuje díky nucené stabilizaci trupu i trupové svaly včetně hlubokých svalových systémů páteře. Tento pohyb ještě navíc uvolňuje obrovské množství endorfinu. Jeho provedení vyvolává úsměv, protože stimuluje naše vnímání a vrací nás do dob, kdy jsme se uměli houpat. Je to cvik mírné náročnosti, proto je možné ho využít i po posilovacích cvicích, jako uvolňující cvik. Při jeho provedení udržujete stálou tepovou frekvenci na úrovni spalování, ale zároveň ulevíte svalům, které byly před tím silně posilovány. Jeho provedením dojde i k uvolnění a protažení svalů, napomáhá i k odplavení kyseliny mléčné za svalové hmoty.

PŘEDNÍ A ZADNÍ VÝPAD


Přední výpad jednou dolní končetinou - při tomto cviku zafixujeme jednu nohu ve vyšší poloze, zadní části stroje. Horní končetiny máme na bočních madlech, slouží nám pouze jako jistota při provádění tohoto cviku, po získání rovnováhy můžeme ruce opřít o koleno nohy, která bude provádět výpad dopředu. Pevná dolní končetina(noha na upevněné botičce) je napnutá , druhá noha se pohybuje dopředu až po možnosti klienta. Ruce jsou na koleně pohybující se nohy. V poloze výpadu můžeme provést malý pérující pohyb a vrátíme se do polohy pevné nohy. Při tomto cviku dochází k zapojení předních svalů dolních končetin, protažení pevné nohy, posílení lýtkového a předního stehenního svalu, posílení achylovy šlachy, posílení hýžďových svalů a při pérování v krajní poloze i svalů zádových. Tento cvik je opravdu úžasný i pro kloubní systém. Dá se samozřejmě provádět i zablokováním boty na druhé straně stroje, v jeho přední části. Zde je poloměr větší a tím se zvyšuje i náročnost tohoto cviku. Výpad provedeme asi 30x každou nohou, máme-li dostatečnou fyzickou kondici, můžeme boty posunout do přední části stroje a celý cvik opakovat znovu v jeho mírně ztížené formě.

CVIK NA STROJI V KLEČE


Posílení břišních svalů na stroji v kleče- cvičitel zaklekne na konci stroje. Zapře nohy a ruce položí na pojezdy. Vykonává pohyb dopředu a zpět. Cvičitel si sám určuje vzdálenost, kam dopředu se bude pohybovat. Tento cvik velmi silně posiluje břišní svaly, jeho náročnost se řadí k nejvyšším a proto je nutná opravdu dobrá fyzická kondice na jeho provedení. Pokud cvičitel chce, může zde provádět velmi krátké kmity, které mají vysoký efekt na břišní, hýžďové, stehenní i zádové svaly. Pomalý pohyb zpět zvyšuje efekt tohoto cviku. Po ukončení cviku doporučujeme protažení celého těla jedním s uvolňujících pohybů. (cvik jedna) Boční cviky Překlapnutím " botiček" do boční polohy dostaneme další možnosti cvičení a posilování na stroji Fiveriders.

BOČNÍ SOUBĚŽNÝ POHYB A IMITACE SNOWBOARDUBoční souběžný pohyb dolních končetin- Tělo je otočené k boční straně stroje. Ruce se drží v mírném pokrčení bočního madla. Dolní končetiny se pohybují od středu do krajních oblouků stroje. Otočením těla a spojením dolních končetin k sobě, dosáhneme pohybu imitujícímu pohyb na snowboardu. Tento pohyb je založen na synchronizaci celého těla, včetně horních končetin. Tento cvik můžeme po dosažení určité fyzické kondice použít i jako prokládající volný pohyb pro uvolnění po fyzicky náročnějším pohybu.

UNOŽUJÍCÍ POHYBUnožující pohyb pro posílení vnitřní strany stehen - tímto cvikem máme možnost si velmi rychle posílit a zpevnit vnitřní stranu stehen. Pohyb při kterém je jedna končetina fixována a druhá unožuje. Fixace nohy je volitelná, může být jak v přední čí zadní části stroje. Vyššího efektu dosáhneme fixací boty co nejvýše. Tento cvik nejenže velmi rychle a efektivně posiluje vnitřní stranu stehen, ale zeštíhluje celé dolní kočetiny. Působí také příznivě na kyčelní klouby.
Copyright © 2012  ATINEX, s.r.o     All Rights Reserved                                                                                                                                                             Webdesign & created by W&G Studio LucziDesigne
Spojte se s námi

Facebook
Youtube
Může se hodit

W&G Studio LucziDesigne
Sitemap
Pro klienty

VOP ATINEX, s.r.o.

Objednávkový list.pdf
Propagační materiály /brožůra/
Odkazy

Spřátelené weby
Studia se strojem Fiveriders
ÚVOD STROJ FIVERIDERS KDE A JAK CVIČIT CENÍK FOTOGALERIE SHOWROOM REFERENCE ŠKOLENÍ KONTAKT
facebook
video